آموزش سینما آموزش فیلم سازی آموزش کارگردانی

آموزش سینما به روش یک قاچ پیتزا!یک قاچ پیتزا!

یک قاچ پیتزا، یعنی یک‌لقمه‌ی کوچک! خُب حالا آموزش سینما به روش یک قاچ پیتزا یعنی چه؟ یعنی فقط قسمت کوچکی از سینما را یاد بگیریم؟ یا مثلاً یعنی سینما را کم‌کم یاد بگیریم؟ یا مثلاً یعنی… اما نه؛ به نظر می‌رسد مفهوم آموزش به روش یک قاچ پیتزا مفهوم جدید و متفاوتی است که تا حالا این روش آموزشی فقط در دانشگاه کالیفرنیا اجراشده است و حالا در ادامه به بحث و بررسی کاملی در مورد این شیوه می‌پردازیم، البته باید بگویم آموزش سینما به زبان ساده هم نوعی آموزش به روش یک قاچ پیتزا است که قسمتی از آن را شامل می‌شود، یعنی آموزش سینما به روش یک قاچ پیتزا یک مفهوم بزرگ است که به یک نوع آن، آموزش سینما به زبان ساده می‌گویند که گویا چند وقتی است در کشورمان بسیار رایج شده است!    

پیتزای آمریکایی بهتر است یا ایتالیایی؟!

حالا می‌خواهیم ببینیم که این شیوه‌ی آموزشی دقیقاً چه چیزی را می‌خواهد پیگیری کند و چه ویژگی‌هایی دارد؟ به نظر می‌رسد هر روش جدیدی در آموزش برای ساده‌تر شدن جریان آموزش شکل می‌گیرد، یعنی روش‌های جدید آموزشی زمانی به وجود می‌آیند که جای خالی آن‌ها احساس ‌شود. قبل از پدید آمدن این شیوه، در همه جای جهان کلاس‌ها و ورک‌شاپ‌های طولانی‌مدتی برگزار می‌شد که هنرجویان به مدت‌زمان طولانی در آنجا به تحصیل مشغول می‌شدند و به‌محض فارغ‌التحصیل شدن از آن کلاس‌ها، جریان آموزش به‌طورکلی مختل می‌شد، یعنی تا زمانی که هنرجویان سر کلاس درس بودند، آموزش می‌دیدند و به‌محض جدا شدن از کلاس، دوباره جریان زندگی عادی و روزمرگی و … درنهایت آموزش‌ها بی‌فایده و بی کاربرد!    

پیتزای همیشه در دسترس!

اما این روش یعنی پیتزا با پیک رایگان و همیشه در دسترس! در اینجا این نکته را به‌دقت توجه کنید که آموزش سینما به روش یک قاچ پیتزا دو ویژگی مهم دارد، یک اینکه آموزش‌ها در این روش در هیچ زمانی قطع نمی‌شود، مگر در زمان خواب و خوراک و خستگی! یعنی آموزش‌هایی که همیشه و درهرحال در دسترس هنرجو هستند و هنرجو می‌تواند در هرلحظه به آن‌ها دسترسی پیدا کند؛ دومین ویژگی این روش هم این است که آموزش‌هایی که تحت این عنوان هستند، کوتاه، ساده و لحظه‌ای هستند، یعنی هنرجو همین‌الان یک نکته را یاد می‌گیرد و آن را تمرین می‌کند و بعد از اجرای صحیح آن، نکته‌ی بعدی و سپس نکته‌ی بعدی و …!    

نما چیه؟

پیتزای سبزیجات و پپرونی!

به یک دلیل بسیار مهم، آموزش سینما در این روش ابزارهای مختلفی دارد، یعنی آموزش در این روش به شیوه‌های مختلف صورت می‌گیرد! اما این دلیل بسیار مهم چیست؟ انسان‌ها، اخلاق و عادات و خواسته‌های مختلف دارند، مطمئناً همه‌ی آدم‌های جهان عاشق ماکارونی نیستند! این را هم بدانید، انسان‌ها، دارای تیپ‌های متنوع یادگیری و نیز دارای خواسته‌های متفاوتی هستند، یعنی کسی با خواندن کتاب مطلبی را یاد می‌گیرد و شخصی دیگر با شنیدن یک آموزش صوتی و دیگری نیز با دیدن یک ویدیوی آموزشی! پس در این روش هنرجوهای مختلف، آموزش‌های متفاوت موردنیازشان را دریافت می‌کنند، جذاب است نه؟! روش‌ها و ابزارهای مختلف باعث می‌شود که هر هنرجویی با شیوه‌ی موردعلاقه‌اش آموزشی را می‌بیند، پس درنتیجه می‌تواند آن را به‌خوبی اجرا کند و خروجی آن آموزش را به‌زودی به نمایش بگذارد. در زیر چند نمونه از ابزارها و روش‌های این شیوه‌ها به‌طور خلاصه می‌گویم:    

۱خواندنی‌ها

آموزش‌های خواندنی شامل کتاب‌های الکترونیکی کوتاهی هستند که در چند صفحه آموزش خالص بدون هدر دادن وقت و انرژی، هنرجو را به‌خوبی با مورد آموزشی آشنا می‌کنند، یعنی چیزی که هنرجو شاید در طول یک سال با رفتن به مدارس سینمایی یا خواندن کتاب‌های مختلف می‌خواهد آموزش ببیند، در کمتر از چند روز یاد گرفته و اجرا می‌کند که هم سرعت و هم کیفیت آموزش به حد زیادی بالاتر از سطح معمول می‌رود. البته آموزش‌های خواندنی بسیار متنوع‌تر است که شرح آن در این نوشته نمی‌گنجد!    

۲شنیدنی‌ها

به‌عنوان‌مثال فرض کنید که می‌خواهید عکاسی پایه را آموزش ببینید، همه‌ی کلاس‌ها و کتاب‌های موجود بعد از چند جلسه بحث بر سر تاریخ عکاسی، کم‌کم شروع می‌کنند به آموزش دیافراگم و شاتر و هنرجو تا می‌خواهد به خودش بیاید دوره‌ی آموزشی به پایان می‌رسد! اما یک‌لحظه تصور کنید اگر امکانی وجود داشته باشد که شما گوشی‌های موبایل یا پلیِرتان را در گوشتان بگذارید و مدرس عکاسی در یک فایل آموزشی صوتی قدم‌به‌قدم مفاهیم را در گوشتان بگوید و شما همراه با آموزش‌های او دوربین به دست در حال تمرین باشید و در ضمن بتوانید این کلاس را بارها و بارها تمرین کنید چقدر معرکه می‌شد نه؟!    

۳ اندازه نمای اصلی در سینما

۳دیدنی‌ها

در دانشگاه کالیفرنیا (که دانشگاهی با شعبه‌ها و استیشن‌های مختلف است) از سال ۲۰۰۶، بیشتر دروس به‌صورت ضبط‌شده در اختیار هنرجو قرار می‌گیرد و هنرجو پس از دیدن فیلم‌های آموزشی و تمرین در مورد دروس ارائه‌شده، سؤالاتی که در طول آموزش داشته را در یک جلسه‌ی خصوصی با مدرس در میان می‌گذارد و با بحث بر سر آن‌ها و مشورت با مدرس، آموزشش را کامل می‌کند. پس بخشی از آموزش نیز به‌صورت دیدن فیلم‌های آموزشی صورت می‌گیرد که به اشکال مختلف و متنوعی ارائه می‌شوند.    

۴تعاملات

یک تیپ شخصیتی آموزشی دیگر نیز، افرادی هستند که مطالب را در محیط‌های آموزشی دسته‌جمعی یاد می‌گیرند، یعنی اگر در آموزشگاهی هم کتاب موجود باشد و هم صوت و هم فیلم و در آخر ورک‌شاپ‌های آموزشی، آن‌ها بدون شک، ورک‌شاپ‌ها را ترجیح می‌دهند. یادگیری برای آن‌ها معمولاً از طریق لمس کردن محیط و مفهوم دروس و نیز تعامل با دیگران شکل می‌گیرد.   پس در این آموزش دیدید که آموزش سینما نه در داخل کتاب‌ها محصور می‌شود و نه در کلاس‌های آموزشی همیشگی؛ بلکه می‌توان از طریق راهکارهای تازه‌ای، آموزش سینما به زبان ساده را، ساده‌تر هم کرد! آموزش با روش‌های مختلف آموزشی هم طراوت خاصی دارد و هم تنوعی چشمگیر که در طی آن، هنرجو ساده‌تر و دل‌چسب‌تر سینما را آموزش می‌بیند؛ آموزش با این روش بهتر نیست؟!  

آموزش سینما
آموزش فیلم سازی
آموزش فیلم ساختن
آموزش کارگردانی
فیلمنامه نویسی
فیلم نامه نویسی
آموزش فیلم نامه
آموزش فیلمنامه
آموزش فیلمنامه نویسی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *