چرا آموزش عکاسی لازمه؟!

آموزش فیلمسازی

تو این آموزش که مربوط به آموزش فیلمسازی به زبان ساده است، می‌خوایم ارتباط سینما و عکاسی رو بدونیم. در کتابهای آموزش سینما هم گفته شده که یک سینماگر باید هنرهای قبل از سینما رو بدونه!

حالا این یعنی چی؟ یعنی کسی که حرفه‌اش فیلم‌سازیه قلم‌مو دست بگیره و نقاشی کنه؟! یا مثلاً بره سراغ آموزش گیتار و پیانو؟!

خُب تا اینجای کار نمی‌شه جواب درستی به این سؤال داد! که آیا سینماگر فقط باید روی فیلم‌سازی‌اش تمرکز کنه؟ یعنی کاری به چیز دیگه‌ای نداشته باشه؟ یا یک سینماگر باید تو هنرهای مختلف کار کنه و تخصص داشته باشه؟!

 

ارتباط عکاسی و سینما؟

اولاً این رو مدنظر داشته باشید که هر چی ما امروز تو عنوان سینما داریم از رسانه‌ای دیگه ای اومده! یعنی اگر عکاسی نبود، امروز سینمایی هم وجود نداشت! که حالا بخواد با عکاسی رابطه داشته باشه یا نه!

اولین ارتباطی که بین سینما و عکاسی وجود داره، دوربینه! مگه ابزار اصلی عکاسی و سینما دوربین نیست؟! مگه دوربین سینما از دوربین عکاسی الگو نگرفته؟! دوربین سینما همون دوربین عکاسیه!

هنوز این آموزش رو ندیدین؟!
3 عامل مهم در نورسنجی

با این تفاوت که یه قطعه‌ تو دوربین سینما می‌ذاشتن با اون فیلم رو حرکت می‌دادن! تا عکس‌ها به‌صورت متحرک (عکس‌های سلسله‌وار پشت سر هم) ضبط بشن! البته اگه بخوایم مباحث تکنیکی مثل نورسنجی و … رو پیش بکشیم، ارتباط عکاسی و سینما خیلی بیشتره!

 

عکاسی فقط مرتبطه با …

اگه بخوایم در مورد رتباط عکاسی و سینما بحث کنیم، احتمالاً توجه همه جلب می‌شه به دوربین و مشخصاً فیلم‌بردار! اما قضیه فقط به اینجا ختم نمی‌شه!

به نظر شما یه فیلم‌نامه‌نویس برای نگارش سناریوش چیکار می‌کنه؟ ایشون هم توی دفتر یا خونه‌ش یه ماشین فیلم‌نامه‌نویسی کار نذاشته! و برای نوشتن، بیشتر به درونیات و تجاربش رجوع می‌کنه!

اینجا یه سؤال مطرح می‌شه که عکاسی به یک فیلم‌نامه‌نویس، بازیگر، تدوینگر و … کمکی می‌کنه؟! خُب واضحه که یه فیلم‌نامه‌نویس با دوربین ذهنی‌ش فکر می‌کنه! حتی از همون اول جای دوربین‌ها رو تو ذهنش پیدا می‌کنه! و زاویه‌ها رو هم تعیین می‌کنه!

به خاطر پیشفرض‌های ذهنیه که فیلم‌نامه نویسان همیشه از کارگردان‌ها گلایه می‌کنن! که اون‌ها نتونستن فیلم‌نامه رو به فیلم خوبی تبدیل کنن!

هنوز این آموزش رو ندیدین؟!
3 عامل اصلی ایجاد عمق میدان

این مسئله در مورد تدوینگرها، کارگردان‌ها، بازیگران و طراحان صحنه و … هم از زاویه‌ی دیگه‌ای صدق می‌کنه! بن لانگ می‌گه: من یک عکاسم! اما اگه روزی وارد سینما بشم جای همه‌ی دوربین‌ها رو عوض می‌کنم! نورها را خاموش می‌کنم و قصه رو به سمت دیگه‌ای می‌برم!

 

عکاسی و قانون‌های نجات دهنده؟!

تا حالا برایتان پیش‌اومده که فیلمی ببینین که هیچی از قصه‌ش نفهمید؟! و کارگردانیش هم چندان دندون‌گیر نباشه! و یا بازیگران فقط حرف بزنن و کار دیگری نکنن؟! اما درنهایت تصاویر فیلم چشم‌نواز و گیرا باشن؟ و شمارو سر جاتون میخکوب کنه؟! ترکیب‌بندی همیشه عنصریه که فیلم رو ازلحاظ بصری نجات می‌ده!

بلاتکلیف‌ترین فیلم‌ها هم با کمپوزیسیون (ترکیب‌بندی) چشم‌نواز، قابل‌قبول می‌شن! هرچند فیلم یه کلیته و نمی‌تونیم بگیم فیلم خیلی بدی بود، اما فیلم‌برداری درخشانی داشت!

اما ترکیب‌بندی می‌تونه یه فیلم رو قابل‌تحمل‌تر کنه! کافی نیست؟! هرچند این‌ها قوانین مطلقی نیستن! اما چون توسط افرادی تجربه شدن، دیگه کم‌کم به قانون تبدیل‌شدن!

هنوز این آموزش رو ندیدین؟!
3 و نیم قدم تا نورسنجی مثل عکاسان حرفه‌ای!

 

چرا آموزش عکاسی لازمه؟

ما در سینما با چی سروکار داریم؟! اگه همه‌ی عناصر فیلم رو لیست کنین، یکی از اون‌ها، اساس سینما است! و بدون اون سینمایی وجود نداره! تصویر! پس برای فیلم‌سازی باید تصویر رو به‌خوبی بشناسیم!

تو این دوران که نقاشی از زندگی ما فاصله گرفته! و تکنولوژی با دوربین‌های کوچیک و بزرگ تو زندگی ما رخنه کرده! عکاسی بهترین پیشنهاده!

با عکاسی ما نور و تصویر رو به‌درستی خواهیم شناخت! و توی ترکیب‌بندی به حد قابل قبولی خبره می‌شیم! زاویه‌ها رو امتحان می‌کنیم و به دید دیگه‌ای از محیط و شخصیت‌های اطرافمون می‌رسیم!

با عکاسی قصه تعریف می‌کنیم و احساسات و دغدغه‌هامون رو باهم به اشتراک می‌ذاریم! و از همه مهم‌تر تمرین می‌کنیم! تمرین تبدیل‌شدن به یه بیننده‌ی بسیار حساس! بیننده‌ای که نیاز به ابزاری داره تا زخم‌های اطرافش رو ببنده! و چه ابزاری بهتر از دوربین؟ هیچ ابزار بهتری وجود ندارد یا دست‌کم هنوز اختراع نشده!

12345 (شما اولین امتیاز را بدهید!)
Loading...
منبع : فیلم بساز
دانلود PDF این مقاله

حتماً یه نگاهی به آموزش‌های زیر بندازین!

نظر شما در مورد این آموزش چی بود؟!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *