اندازه نماها در سینما

۵ شاه کلید طلایی استفاده از اندازه نماهای سینمایی

توی سال ۲۰۰۷ یه واحد درسی جدید به چارت درسی رشته سینمای دانشگاه هنر ملبورن اضافه شد! این واحد جدید دقیقا به این اسم بود: اندازه نماها در سینما

برطبق سرفصلی که چند سال بعد به دست ما رسید، توی درس اندازه نماها در سینما چندتا نکته، برای اون ها خیلی مهم بود.

اگه دقیقا نمی دونین اندازه نما چیه روی دکمه زیر کلیک کنین

اول این که اندازه نماها در سینما که همه فکر می کنن که اون ها رو بلدن، باید کامل و ساده آموزش داده بشه. چرا؟! چون اولین قدم آموزش سینما و طراحی نماهای سینمایی هستش و هرچقدر ساده تر و کامل تر باشه، بهتره.

اگه در مورد طراحی نماهای سینمایی اطلاعات زیادی ندارین، روی دکمه زیر کلیک کنین

البته برای کارگردان ها و دانشجوهای تازه کار سینما بهتره این آموزش ادامه دار باشه و هرچند وقت یکبار اون ها یک مرور کلی روی اطلاعاتشون انجام بدن. شیوه ی مرور دانشگاه ملبورن به صورت چندتا عکسه که روی عکس ها کمی از ویژگی های اندازه نماهای سینمایی نوشته می شه که دانشجوها بتونن با یه نگاه کردن همه چیز رو مرور کنن.

دوم این که اندازه نماهای سینمایی باید همراه با کمی از مباحث ترکیب بندی و لنزها آموزش داده بشه. یعنی آموزش اندازه نماها رو به درستی با کمی از مباحث ترکیب بندی و لنز ارائه کنن. به این دلیل که هم دانشجو با مبحث ترکیب بندی هم آشنا بشه و هم لنزها رو بشناسه که در آینده برای آموزش ترکیب بندی دچار مشکل نشه.

نکته سوم هم اینه که دانشجو باید نظرات کارگردان های بزرگ رو در مورد این اندازه نماها و استفاده از این اندازه نماها بدونه. توی جزوه هایی که از این کلاس ها به دست ما رسید، نظرات کارگردان های مختلفی وجود داشت که خیلی بار آموزشی بالایی نداشتن و بیشتر جملات زیبا و ژورنالیستی بودن!

۲ تفنگ دار!

اما نظرات دو تا از این کارگردان ها خیلی بیشتر از بقیه آموزشی بود. یعنی با خوندنشون خیلی راحت می شد اون نکات خیلی ساده و طلایی رو آموزش دید. این دو تا کارگردان اسکورسیزی و اسپیلبرگ بودن! ما توی این آموزش، نظرات اسکورسیزی رو در مورد نماها بهتون آموزش می دیم.

آموزش سینما به زبان ساده
آموزش اندازه نماها
آموزش اندازه نما
اندازه نما
اندازه نماها در سینما

اسکورسیزی ۵شاه کلید رو برای استفاده از اندازه نماها آموزش می ده که با استفاده از اون ها خیلی راحت می تونیم اندازه نماهای فیلم مون رو قدرتمندتر از هر کارگردان دیگه ای طراحی کنیم.

۱- شاه کلید اول: اندازه نمای دور (لانگ شات)

اسکورسیزی می گه اگه فیلمتون، یه فیلم شهریه، تا می تونین توی خیابون ها از نماهای دور استفاده کنین. نمای لانگ شات (دور) ۳ تا چیز به فیلم تون اضافه می کنه:

اول این که حد واقعیت رو توی فیلم تون خیلی بالا می بره، یعنی فیلم تون رو خیلی واقعی نشون می ده. به تماشاگر می گه ببین؛ باورکن که آدم های فیلم من توی این شهر هستن و دارن زندگی می کنن!

دوم این که اندازه نماهای دور، کاری می کنن که تماشاگر همه چیز رو ببینه و هیچ چیزی از چشم هاش مخفی نمونه. با این کار بیننده به کارگردان خیلی اعتماد می کنه.

سوم این که اندازه نمای دور بهترین اندازه نمایی هستش که می تونیم باهاش از یه موضوع فاصله بگیریم و بریم سراغ موضوع بعدی. یعنی از زندگی یه گروه از آدم ها خارج بشیم و وارد زندگی یه سری دیگه از آدم ها بشیم.

 (اسکورسیزی توی این قسمت موضوع اندازه نماهای ریتمیک رو مطرح می کنه که بعدا آموزشش می دیم)

۲- شاه کلید دوم: اندازه نمای یه کمی دور (مدیوم لانگ شات)

اسکورسیزی می گه که برای نمایش اندازه نمای یه کمی دور، ما مجبوریم از یک نمای دور گذشته باشیم. یعنی وقتی یه اندازه نمای دور رو نمایش می دیم، تماشاگر دوست داره بعدش یه اندازه نمای یه کمی دور ببینه. پس دوربین رو مثل پرنده ای در نظر بگیرین که از آسمون داره به یه آدم نزدیک می شه! از دور میاد و کم کم به اون آدم نزدیک می شه.

بهتره زمانی از اندازه نمای یه کمی دور زمانی استفاده کنین که می خواین کم کم وارد یه موضوع بشین. برای این که تماشاگر بتونه ماجرا رو باور کنه، می تونین آروم آروم وارد یه مسئله بشین. مثلا برای حمله ناگهانی یه گروه از تبه کاران به یه خونه، نباید اندازه نماها خیلی به تدریج تغییر کنن.

 (مثالی که اسکورسیزی مطرح می کنه اینه که فرض کنین دوربین یه آدمه، که می خواد یه دعوای خیابونی رو حل کنه. اون آدم هرگز ناگهانی وارد ماجرا نمی شه، اول می پرسه چی به چیه و بعد کم کم نزدیک می شه)

۳- شاه کلید سوم: اندازه نمای متوسط (مدیوم شات)

اسکورسیزی می گه برای استفاده از اندازه نمای متوسط، سعی کنین چندتا آدم توی صحنه قرار بدین. مهم نیست که آدم ها چقدر می تونن معنی داشته باشن، چون بعدا معنی ساخته می شه!! فعلا باید چندتا آدم آماده کنین که توی نمای متوسط فیلم تون بذارین!

حالا شروع کنین به ترکیب بندی آدم ها توی اون اندازه نمای متوسط؛ یکی رو سمت چپ رو به دوربین بذارین، یکی سمت راست کمی مایل و یکی دیگه رو وسط، روی صندلی بذارین. مطمئنا خودتون هم باورتون نمی شه که اندازه نمای متوسط با چندتا بازیگر می تونه کاملا متفاوت باشه با اندازه نمای متوسطی که با یک بازیگر ضبط می شه.

 (مثالی که خود اسکورسیزی بهش اشاره کرده نماهای توشات و تری شات و گروپ شات توی فیلم رفقای خوب Goodfellas هستن. اسکورسیزی از این نماها به عنوان نماهای مردانه یاد کرده)

۴- شاه کلید چهارم: اندازه نمای یه کمی نزدیک (مدیوم کلوزآپ)

اسکورسیزی به اندازه نمای یه کمی نزدیک اشاره می کنه و می گه که این قدر این اندازه نما رو جدی نگیرین. چون این اندازه نما نه نزدیکه و نه متوسط و خودش هم بلاتکلیفه! بهترین جایی که می تونین ازش استفاده کنین، زمانیه که بازیگر پشت میز و روبروی دوربین نشسته و می خواد مستقیم با دوربین صحبت کنه.

البته در مورد لنز باید خیلی حساسیت به خرج بدین. چون انتخاب لنز نامناسب می تونه نماهای فیلم تون رو کاملا نابود کنه. پس برای اندازه نماهای یه کمی نزدیک و متوسط، فقط از لنزهای نرمال استفاده کنین. (البته این پیشنهاد اسکورسیزی هستش!)

۵- اندازه نمای نزدیک (کلوزآپ)

اسکورسیزی در مورد اندازه نمای نزدیک یه پیشنهاد خیلی خوب داره. پیشنهاد اسکورسیزی اینه که وقتی بازیگر می خواد جلوی آینه بشینه و یا با تلفن حرف بزنه، مطمئن باشین بهترین اندازه نما، اندازه نمای نزدیکه (البته زمانی که می خواد جلوی آینه بشینه، دوربین بهتره به جای آینه باشه که بتونه یه نمای ذهنی شاهکار بسازه!)

زمانی هم که بازیگر داره به چیزی واکنش نشون می ده اندازه نمای نزدیک می تونه پیشنهاد خیلی خوبی باشه.

اسکورسیزی می گه که اگه می خواین فیلمتون تا حد زیادی کشش داشته باشه و تعلیق رو به درستی بتونه به مخاطب بده، بهتره از اندازه نمای نزدیک استفاده کنین. البته این جا باید حواستون باشه که کات زدن (قطع کردن) یه نما تو یه زمان نامناسب، می تونه حسی که تا این جای فیلم خیلی برای ساختنش تلاش کردین، کاملا از هم بپاشه! پس از حرکت دوربین برای تغییر این نماها استفاده کنین.

یعنی زمانی که می خواین از یه نما به نمای نزدیک برسین، بهتره که دوربین رو حرکت بدین و تصویر رو قطع نکنین.

اسپیلبرگ

خُب این آموزش وب سایت فیلم بساز ۵ تا پیشنهاد برای استفاده از اندازه نماها بود. البته اسپیلبرگ هم ۷ تا پیشنهاد خیلی خوب داره که می تونه کارتون رو خیلی ساده کنه. اسپیلبرگ فقط با چندتا جمله، اندازه نماهای فیلم رو براتون کاملا عملی و کاربردی بررسی می کنه!

آموزش سینما به زبان ساده
آموزش اندازه نماها
آموزش اندازه نما
اندازه نما
اندازه نماها در سینما

ما پیشنهادهای اسپیلبرگ رو توی بسته آموزشی متر کردن نماها قرار دادیم. متر کردن نماها دقیقا متناسب با آموزش اندازه نماها در سینما در دانشگاه ملبورن طراحی شده. با همون برنامه ۱۱ روزه آموزشی هم همراه شده که جدیدترین متد آموزشی سینما توی کل جهانه. روی دکمه پایین کلیک کنین و متر کردن نماها رو ببینین!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *