اندازه نماها در سینما

۵ شاه‌کلید طلایی استفاده از اندازه نماهای سینمایی!توی سال ۲۰۰۷ یه واحد درسی جدید به چارت درسی رشته سینمای دانشگاه هنر ملبورن اضافه شد! این واحد جدید دقیقا به این اسم بود: اندازه نماها در سینما! برطبق سرفصلی که چند سال بعد به دست ما رسید، توی درس اندازه نماها در سینما چندتا نکته، خیلی مهمه!

اگه دقیقا نمی‌دونین اندازه نما چیه روی دکمه زیر کلیک کنین!

اول این‌که اندازه نماها در سینما که همه فکر می‌کنن که اون‌ها رو بلدن، باید کامل و ساده آموزش داده بشه! چرا؟! چون اولین قدم آموزش سینما و طراحی نماهای سینمایی هستش و هرچقدر ساده‌تر و کامل‌تر باشه بهتره!

اگه در مورد طراحی نماهای سینمایی اطلاعات زیادی ندارین، روی دکمه زیر کلیک کنین!

البته برای کارگردان‌ها و دانشجوهای تازه‌کار سینما بهتره این آموزش ادامه‌دار باشه و هرچند وقت یکبار اون‌ها یک مرور کلی روی اطلاعاتشون انجام بدن! شیوه‌ی مرور دانشگاه ملبورن به صورت چندتا عکسه که روی عکس‌ها کمی از ویژگی‌های اندازه نماهای سینمایی نوشته می‌شه که دانشجوها بتونن با یه نگاه کردن همه‌چیز رو مرور کنن!

دوم این‌که اندازه نماهای سینمایی باید همراه با کمی از مباحث ترکیب‌بندی و لنزها آموزش داده بشه! یعنی آموزش اندازه نماها رو به درستی با کمی از مباحث ترکیب‌بندی و لنز ارائه کنن! به این دلیل که هم دانشجو با مبحث ترکیب‌بندی هم آشنا بشه و هم لنزها رو بشناسه که در آینده برای آموزش ترکیب‌بندی دچار مشکل نشه!

نکته سوم هم اینه که دانشجو باید نظرات کارگردان‌های بزرگ رو در مورد این اندازه نماها و استفاده از این اندازه نماها بدونه! توی جزوه‌هایی که از این کلاس‌ها به دست ما رسید، نظرات کارگردان‌های مختلفی وجود داشت که خیلی بار آموزشی بالایی نداشتن و بیشتر جملات زیبا و ژورنالیستی بودن!

۲ تفنگ‌دار!

اما نظرات دو تا از این کارگردان‌ها خیلی بیشتر از بقیه آموزشی بود! یعنی با خوندنشون خیلی راحت می‌شد اون نکات خیلی ساده و طلایی رو آموزش دید! این دو تا کارگردان اسکورسیزی و اسپیلبرگ بودن! ما توی این آموزش، نظرات اسکورسیزی رو در مورد نماها بهتون آموزش می‌دیم!

آموزش سینما به زبان ساده
آموزش اندازه نماها
آموزش اندازه نما
اندازه نما
اندازه نماها در سینما

اسکورسیزی ۵ شاه‌کلید رو برای استفاده از اندازه نماها آموزش می‌ده که با استفاده از اون‌ها خیلی راحت می‌تونیم اندازه نماهای فیلم‌مون رو قدرت‌مندتر از هر کارگردانی طراحی کنیم!

۱- شاه‌کلید اول: اندازه نمای دور!

اسکورسیزی می‌گه اگه فیلمتون، یه فیلم شهریه، تا می‌تونین توی خیابون‌ها از نماهای دور استفاده کنین! این‌کار ۳ تا چیز به فیلم‌تون اضافه می‌کنه!

اول این‌که حد واقعیت رو توی فیلم‌تون خیلی بالا می‌بره! یعنی فیلم‌تون رو خیلی واقعی نشون می‌ده! به تماشاگر می‌گه ببین! باورکن که آدم‌های فیلم من توی این شهر هستن و دارن زندگی می‌کنن!

دوم این‌که اندازه نماهای دور، کاری می‌کنن که تماشاگر همه‌چیز رو ببینه و هیچ چیزی از چشم‌هاش مخفی نمونه!

سوم این‌که اندازه نمای دور بهترین اندازه نمایی هستش که می‌تونیم باهاش از یه موضوع فاصله بگیریم و بریم سراغ موضوع بعدی! یعنی از زندگی یه گروه از آدم‌ها خارج بشیم و وارد زندگی یه سری دیگه از آدم‌ها بشیم!

(اسکورسیزی توی این قسمت موضوع اندازه نماهای ریتمیک رو مطرح می‌کنه که بعدا آموزشش می‌دیم!)

۲- شاه‌کلید دوم: اندازه نمای یه کمی دور!

اسکورسیزی می‌گه که برای نمایش اندازه نمای یه کمی دور، ما مجبوریم از یک نمای دور گذشته باشیم! یعنی وقتی یه اندازه نمای دور رو نمایش می‌دیم تماشاگر دوست داره بعدش یه اندازه نمای یه کمی دور ببینه! پس دوربین رو مثل پرنده‌ای در نظر بگیرین که از آسمون داره به یه آدم نزدیک می‌شه! از دور میاد و کم‌کم به اون آدم نزدیک می‌شه!

بهتره زمانی از اندازه نمای یه کمی دور زمانی استفاده کنین که می‌خواین کم‌کم وارد یه موضوع بشین! برای این‌که تماشاگر بتونه ماجرا رو باور کنه، می‌تونین آروم‌آروم وارد یه مسئله بشین! مثلا برای حمله ناگهانی یه گروه از تبه‌کاران به یه خونه، نباید اندازه نماها خیلی به تدریج تغییر کنن!

(مثالی که اسکورسیزی مطرح می‌کنه اینه که فرض کنین دوربین یه آدمه، که می‌خواد یه دعوای خیابونی رو حل کنه! اون آدم هرگز ناگهانی وارد ماجرا نمی‌شه! اول می‌پرسه چی‌به‌چیه! و بعد کم‌کم نزدیک می‌شه!)

۳- شاه‌کلید سوم: اندازه نمای متوسط!

اسکورسیزی می‌گه برای استفاده از اندازه نمای متوسط، سعی کنین چندتا آدم توی صحنه قرار بدین! مهم نیست که آدم‌ها چقدر می‌تونن معنی داشته باشن! چون بعدا معنی ساخته می‌شه!! فعلا باید چندتا آدم آماده کنین که توی نمای متوسط فیلم‌تون بذارین!

حالا شروع کنین به ترکیب‌بندی آدم‌ها توی اون اندازه نمای متوسط! یکی رو سمت چپ رو به دوربین بذارین! یکی سمت راست کمی مایل و یکی دیگه رو وسط، روی صندلی بذارین! مطمئنا خودتون هم باورتون نمی‌شه که اندازه نمای متوسط با چند آدم می‌تونه کاملا متفاوت باشه با زمانی که اندازه نمای متوسط با یک آدم ضبط می‌شه!

(مثالی که خود اسکورسیزی بهش اشاره کرده نماهای توشات و تری‌شات و گروپ شات توی فیلم رفقای خوب Goodfells هستن! اسکورسیزی از این نماها به عنوان نماهای مردانه یاد کرده!)

۴- شاه‌کلید چهارم: اندازه نمای یه کمی نزدیک!

اسکورسیزی به اندازه نمای یه کمی نزدیک اشاره می‌کنه و می‌گه که این‌قدر این اندازه نما رو جدی نگیرین! چون این اندازه نما نه نزدیکه و نه متوسط و خودش هم بلاتکلیفه! بهترین جایی که می‌تونین ازش استفاده کنین، زمانیه که بازیگر پشت میز و روبروی دوربین نشسته و می‌خواد مستقیم با دوربین صحبت کنه!

البته در مورد لنز باید خیلی حساسیت به خرج بدین! چون انتخاب لنز نامناسب می‌تونه نماهای فیلم‌تون رو کاملا نابود کنه! پس برای اندازه نماهای یه کمی نزدیک و متوسط، فقط از لنزهای نرمال استفاده کنین! (البته این پیشنهاد اسکورسیزی هستش!)

۵- اندازه نمای نزدیک!

اسکورسیزی در مورد اندازه نمای نزدیک یه پیشنهاد خیلی خوب داره! پیشنهاد اسکورسیزی اینه که وقتی بازیگر می‌خواد جلوی آینه بشینه و یا با تلفن حرف بزنه، مطمئن باشین بهترین اندازه نما، اندازه نمای نزدیکه! (البته زمانی که می‌خواد جلوی آینه بشینه، دوربین بهتره به جای آینه باشه که بتونه یه نمای ذهنی شاهکار بسازه!)

زمانی هم که بازیگر داره به چیزی واکنش نشون می‌ده اندازه نمای نزدیک می‌تونه پیشنهاد خیلی خوبی باشه!

اسکورسیزی می‌گه که اگه می‌خواین فیلمتون تا حد زیادی کشش داشته باشه و تعلیق رو به درستی بتونه به مخاطب بده، بهتره از اندازه نمای نزدیک استفاده کنین! البته این‌جا باید حواستون باشه که کات زدن (قطع کردن) یه نما تو یه زمان نامناسب، می‌تونه حسی که تا این‌جای فیلم خیلی برای ساختنش تلاش کردین، کاملا از هم بپاشه! پس از حرکت دوربین برای تغییر این نماها استفاده کنین!

یعنی زمانی که می‌خواین از یه نما به نمای نزدیک برسین، بهتره که دوربین رو حرکت بدین و تصویر رو قطع نکنین!

اسپیلبرگ!

خُب این آموزش وب‌سایت فیلم بساز ۵ تا پیشنهاد برای استفاده از اندازه نماها بود! البته اسپیلبرگ هم ۷ تا پیشنهاد خیلی خوب داره که می‌تونه کارتون رو خیلی ساده کنه! اسپیلبرگ فقط با چندتا جمله، اندازه نماهای فیلم رو براتون کاملا کاربردی می‌کنه!

آموزش سینما به زبان ساده
آموزش اندازه نماها
آموزش اندازه نما
اندازه نما
اندازه نماها در سینما

ما پیشنهادهای اسپیلبرگ رو توی بسته آموزشی متر کردن نماها قرار دادیم! متر کردن نماها دقیقا متناسب با آموزش اندازه نماها در سینما در دانشگاه ملبورن طراحی شده و با همون برنامه ۱۱ روزه آموزشی هم همراه شده که جدیدترین متد آموزشی جهانه! روی دکمه پایین عکس زیر کلیک کنین و متر کردن نماها رو ببینین!

اندازه نما اندازه نماهای سینمایی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *