آموزش سینما آموزش سینما به زبان ساده

برنامه‌ی روزانه یه کارگردان نابغه!اگه به گفته‌ی درس‌های آموزش سینما، فیلمسازی و کارگردانی رو یه کار سرگرم‌کننده بدونین، اصلاً اشتباه فکر نکردین! چون فیلمسازی و دیدن فیلم، سرگرمی هستن! ولی خُب همه چیز، سرگرمی نیست! درسته اولین هدف سینما سرگرمیه، اما بعد از سرگرمی باید به فکر معنی و مفهوم باشین!

پس اگه سینما فقط و فقط سرگرمی باشه، شما می‌تونین بدون در نظر گرفتن هدف و مسیر و برنامه همچنان به کارتون ادامه بدین! و مطمئن هم باشین که نبود هدف و برنامه، آسیبی بهتون نمی‌زنه!

اما اگه با آموزش فیلمسازی به زبان ساده‌ی ما همراه باشین، ما به شما پیشنهاد می‌کنیم فیلمسازی رو به‌عنوان یک فعالیت سرگرم‌کننده‌ی مطلق در نظر نگیرین! هرچند فیلم همیشه باید برای مخاطب سرگرم‌کننده باشه، اما شما باید به فیلمسازی مثل داشتن یک کارخانه نگاه کنین! درست مثل یک تولیدی بزرگ که سرگرمی و آگاهی تولید می‌کنه!

شما برای داشتن اون کارخونه و تولیدی نیاز به هدف و برنامه دارین! آموزش امروز ما، آموزش فیلمسازی به زبان ساده هستش، اما از یه زاویه‌ی دیگه!

پس اگه می‌خواین یه کارگردان مؤثر باشین، باید هدف و برنامه‌ای داشته باشین! اما در حقیقت برنامه‌ی روزانه‌ی یه کارگردان چه بخش‌هایی باید داشته باشه؟ از همین حالا بدونین که یه کارگردان باید ۳ کار رو تو برنامه‌ی روزانه‌اش داشته باشه!
 
 

۱- توی کلاس درس سیارِ خودتون ثبت‌نام کنین!

معنی این جمله چیه؟ کلاس درس سیار! اون هم برای سینما! بله دقیقاً! بذارین در موردش بحث کنیم!

آموزش سینما، همون چیزیه که از زندگی یه کارگردان اصلاً جدا نمی‌شه! این مسئله اصلاً ربطی به میزان دانش و آگاهی و میزان تجربه‌ی اون کارگردان نداره! یه کارگردان باید همیشه و هر روز با دنیای دور و برش، دوباره آشنا بشه! مثل نوزادی که به دنیا میاد باید جستجوگر باشه!

اما آموزش سینما برای یه کارگردان باید چه بخش‌هایی داشته باشه؟ چون کارگردان‌ها وقت زیادی ندارن یا اگه وقت هم داشته باشن باید وقتشون رو توی جاهای دیگه‌ای صرف کنن! پس آموزش‌های کارگردان باید آموزش به روش یه قاچ پیتزا باشه که توی یه آموزش دیگه در موردش بحث کردیم! اگه به این روش جدید آموزشی علاقه دارین، روی دکمه‌ی زیر کلیک کنین!

اما به‌طور خلاصه باید بگیم که آموزش‌های یه کارگردان سینما باید کوتاه، لحظه‌ای و گیرا باشه! که کارگردان بتونه توی یک لحظه که توی بالکن مشغول نوشیدن یه فنجون قهوه است، یه نکته‌ی مؤثر و مفیدی هم یاد بگیره!

ابزار آموزش یه کارگردان سینما هم باید تو دسترسش باشه! اون کارگردان نمی‌تونه همیشه یه استاد سینما رو با خودش به این‌طرف و اون‌طرف ببره! در ضمن بهتره از همه‌ی انواع آموزش‌ها استفاده کنه! یعنی هم آموزش‌های خوندنی، هم شنیدنی و هم دیدنی! که هم چیزی یاد بگیره و هم حواس ۵ گانه‌ش همیشه حساس و قوی باقی بمونن!

مورد بعدی هم اینه که یه کارگردان سینما باید پذیرای آموزش باشه! بارها دیدیم کسی که هنوز هم یه پلان فیلمبرداری نکرده، ادعا می‌کنه که من چرا باید بشینم و الفبای سینما رو یاد بگیرم؟! خُب واضحه اگه شما پذیرای آموزش نباشین، واقعاً کمی سخته که به هدفتون برسین!
 
 

تنها روش تشخیص یه فیلم خوب سینمایی!

۲- هر روزه تولید کنین!

به نظرتون به کی می‌گن کارگردان سینما؟! اگه به جواب درست این سؤال برسین، می‌فهمین که چرا بیشتر افراد علاقه‌مند به سینما و فیلمسازی، تو عمرشون یه فیلم هم نمی‌سازن!

درست حدس زدین، کارگردان سینما یعنی کسی که داره فیلم می‌سازه! یه کارگردان سینما هر روز یه چیزی می‌سازه! به گفته‌ی آکیرا کوروساوا (کارگردان ژاپنی) «یک سینماگر یا در حال نوشتن است یا فیلمبرداری و یا تدوین، اگر حوصله‌ی نوشتن را نداشته باشد و یا نخواهد تدوین کند، باید حداقل هر روز صحنه‌ای را فیلم‌برداری کند!»

بله دقیقاً درسته! بعد از آموزش، مورد مهمی که یه کارگردان سینما باید توی طول روز انجام بده تولیده! حتی اگه فقط با گوشی موبایلش از اتاقش فیلمبرداری کنه!

تجربه‌ی یه آشپز از کجا میاد؟! از بین همه‌ی غذا سوختن‌هاش! پس واضحه که یه آشپز باید هر روز آشپزی کنه و یه چیزی بسوزونه! تا درنهایت آشپزی را یاد بگیره! یه کارگردان سینما هم هر روز باید یه چیزی بسوزونه تا دست‌پختش درست بشه!

پس اگه هر روز آموزش و فیلمبرداری توی برنامه‌تون داشته باشین، می‌تونین خیلی امیدوار باشین که برین توی رده‌ی بالای سینماگران! ولی مورد سوم برنامه هم مهمه که تکمیل‌کننده‌ی دو مورد اول و دومه!
 
 

۳- لاک غلط‌گیر رو بردارین!

حالا که شما هر روزه، هم آموزش می‌بینین و هم تولید می‌کنین، باید به فکر سروشکل دادن به این دو مورد هم باشین! بذارین ساده‌تر بگیم! شما هر روز آموزش می‌بینین و یه پلان هم فیلمبرداری می‌کنین!

خُب؟ کار به اینجا ختم نمی‌شه! باید بپرسین من کارم رو درست انجام‌ دادم یا نه؟! اینجاست که به‌جای پاک‌کن، باید به فکر لاک غلط‌گیر بیفتین! یعنی شما هیچ وقت نباید اشتباهاتتون رو پاک‌کنین! باید روی اشتباهاتتون رو بپوشونین که فقط از دید بقیه مخفی بشه، نه از دید خودتون!

شما باید همیشه اشتباهاتتون رو ببینین و فراموش نکنین که کجا و چطور مرتکب اشتباه شدین! بازهم اگه ساده‌تر بگیم یعنی آموزش همه روزه‌ی شما باعث می‌شه که توی فیلمبرداری پیشرفت کنین و هر روز نسبت به دیروز دانش و تجربه‌ی بیشتری کسب کنین!

اما آخر هر روز باید بشینین و تولیدتون رو مرور کنین! باید از خودتون بپرسین که آیا تونستین از پس‌کارتون بربیاین؟! آیا اشکالاتی داشتین یا نه؟! این باعث می‌شه که هر روزه شما اشکالات و ضعفتون رو هم شناسایی کنین و اون‌ها رو اصلاح کنین!

در آخر این مطلب آموزش فیلمسازی به زبان ساده باید بگیم که کار شما به‌عنوان کارگردان سینما هر روزه شامل ۳ بخشه!

برای کارگردان شدن فقط باید این 3 کار رو انجام بدین!

۱- اول اینکه باید آموزش فیلمسازی ببینین! باید آموزش‌ها رو بخونین و بشنوین و ببینین! مطمئن باشین آموزش نجاتتون می‌ده!

۲- دوم اینکه باید هر روز حداقل یه پلان فیلمبرداری کنین! حتی با دوربین موبایل توی اتاقتون!

۳- سوم اینکه باید اشتباهاتتون رو پیدا کنین و ازشون یاد بگیرین! یاد بگیرین که فردا دوباره همین اشتباه رو انجام ندین!

اگه دوست دارین باز هم این ایده‌های خلاقانه رو یاد بگیرین، روی دکمه‌های زیر کلیک کنین و شگفت‌زده بشین!

4 thoughts on “برنامه‌ی روزانه یه کارگردان نابغه!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *