آموزش سینما آموزش فیلم سازی

تنها روش تشخیص یه فیلم خوب سینمایی!

۵
(۴)

نه فقط توی سینمای ایران، بلکه توی همه جای جهان، همیشه این بحث هست! یکی از بحث های داغ مجلات و روزنامه ها، اینه که به چه فیلمی می گن فیلم خوب! همیشه این بحث وجود داره که یه فیلم خوب سینمایی چه مشخصاتی داره و چطور ساخته می شه!

البته خیلی از عوامل رو باید در نظر بگیریم که بفهمیم یه فیلم خوب هستش یا نه! در ضمن این رو بدونین که این معیارها همیشه هم درست نیست!

یعنی بعضی وقت ها ممکنه با معیارهای ما یه فیلم خیلی خوب باشه، اما بعضی ها اون رو دوست نداشته باشن! یا ممکنه که یه فیلم اصلاً فیلم خوبی نباشه، اما طرفدارای پر و پا قرصی داشته باشه!

اما هر چی که باشه، معیارهایی که ما اینجا مطرح می کنیم، معیارهای بین المللی تشخیص یه فیلم خوبه! یعنی ربطی به سلیقه ی ما نداره! البته این رو هم بدونین که ما این روش رو توی ۲ تا مورد بررسی می کنیم.
اگه هر ۲ تا مورد توی یه فیلم موجود باشه، اون فیلم بدون شک یه فیلم شاهکاره!

۱- ادعای فیلم هم اندازه خودش باشه!

این مورد متاسفانه یکی از آفت های سینمای ایرانه! این عنوان شاید خیلی گویا نباشه، پس خیلی دقیق و موشکافانه اون رو بررسی می کنیم!

ادعای فیلم هم اندازه ی خودش باشه یعنی چی؟! مگه فیلم هم ادعایی داره؟! خُب همینجا این مطلب رو باز می کنیم!

فرض کنین یه کارگردان فیلمنامه ای رو انتخاب می کنه! اون فیلمنامه یه مفهوم داره که کارگردان باید اون رو به تماشاگر انتقال بده! کارگردان بعد از اینکه متن رو کاملاً بررسی کرد، اون رو فیلمبرداری می کنه! بعد از طی مراحلی اون فیلم می ره رو پرده ی سینماها.

کارگردان اعلام می کنه که منتظر یه فیلم شاهکار از سینمای وحشت باشین! کارگردان به مخاطباش می گه فیلم جدید من یه فیلم ترسناکه! تماشاگران که این مصاحبه رو می بینن، می رن سینما و بلیط می خرن و فیلم رو می بینن! اما وقتی که اونها از سالن سینما بیرون میان، با تعجب همدیگه رو نگاه می کنن که این چی بود؟! این فیلم مگه ترسناک بود؟!

ادعاهای بی اساس!

اینجا اتفاقی که می افته اینه که فیلم و کارگردان نتونستن چیزی که ادعا کردن رو ارائه کنن! خیلی وقت ها اتفاق افتاده که یه کارگردان ادعا کرده که یه فیلم اندیشمندانه ساخته! اما وقتی فیلم رو می‎ بینیم به خنده می افتیم!

این یعنی کارگردان نتونسته ادعایی که کرده رو اجرا کنه و انجام بده! این یعنی اینکه ادعای یه فیلم بزرگ تر از خودشه! یعنی ادعای فیلم، خیلی بیشتر از خود اون فیلمه و اون فیلم نتونسته مثل ادعاش ساخته بشه!

البته بعضی وقت ها خود فیلم ها ادعا می کنن، اما گاهی کارگردان ها این ادعا رو برای فیلم دارن! فیلم ها ادعا می کنن که شبیه فیلم های دیگه هستن، اما در واقع ربطی به اون فیلم ها ندارن! به عنوان مثال یه فیلمی که به ظاهر شبیه فیلم های کمدیه، اما در واقع اصلاً نتونسته کمدی خوبی از آب دربیاد!

۲- فیلم بتونه تماشاگر رو عاشق یه قاتل کنه!

اولین کار یه فیلم و یه کارگردان چیه؟! خُب اولین کار و اولین وظیفه ی یه فیلم و یه کارگردان اینه که تجربه ای رو به تماشاگر منتقل کنه که خود تماشاگر اون تجربه رو نداره!

فرض کنین یه فیلم در مورد سفر ۲ آدم به کره ی مریخه! حتی اگه آدم ها بتونن روی کره ی مریخ زندگی کنن و حتی اگه پول رفتن به اونجا رو هم داشته باشن، با این حال چند درصد مردم می تونن برن کره ی مریخ؟!

احتمالاً این مقدار زیر ۵ درصد مردم رو شامل می شه! اما با دیدن یه فیلم که در مورد سفر ۲ آدم به کره ی مریخه، کارگردان می تونه چیزی که حتی خودش تجربه نکرده رو به تماشاگر انتقال بده!

دومین معیار!

پس دومین معیار فیلم خوب اینه که فیلم بتونه تماشاگر رو وارد داستانی کنه! به شرطی که تماشاگر رو کاملاً درگیر این جریان کنه! تماشاگر با دیدن این تجربه توی اون فیلم کاملاً احساس کنه که خودش هم توی اون داستان و توی اون فضا وجود داشته!

پس این رو یادتون باشه که یه فیلم خوب رو با دو تا معیار می تونیم تشخیص بدیم!

با این 7 اشتباه فیلمسازی را به کامتان تلخ نکنید!

۱- فیلم هم اندازه و شبیه به چیزی باشه که ادعا می کنه!

۲- فیلم بتونه تجربه ای رو به تماشاگر انتقال بده در حالی که تماشاگر هم به این باور برسه!

 تشخیص فیلم خوب یکی از تکنیک هاییه که یه کارگردان باید اون رو داشته باشه! یه کارگردان باید یاد بگیره که فیلم خوب رو نه از روی تیتر مجله ها انتخاب می کنن! و نه از طریق حرف اطرافیان!

بلکه معیارهای جهانی و بین المللی وجود داره که باید هر کارگردانی اون ها رو بدونه و بتونه فیلم های خوب رو از بین بقیه تشخیص بده! کارگردانی که نتونه فیلم خوب رو از فیلم بد جدا کنه، می تونه خودش فیلم خوب بسازه؟!

پس یادتون باشه که آموزش کارگردانی سینما اصلاً کار سختی نیست! کافیه که موارد کوچیک و جزئی رو بلد باشیم و بتونیم اون ها رو توی ساخت فیلم هامون به کار ببریم!

کافیه تکنیک ها رو یاد بگیریم و اون ها رو اونقدر تمرین کنیم تا دیگه بتونیم بدون فکر کردن اون ها رو اجرا کنیم و نیازی به صرف انرژی و تمرکز زیاد نداشته باشیم! آموزش کارگردانی سینما فقط یه چیز رو لازم داره، آموزش، آموزش و آموزش!

آموزش سینما آموزش فیلم سازی آموزش فیلم ساختن آموزش کارگردانی فیلمنامه نویسی فیلم نامه نویسی آموزش فیلم نامه آموزش فیلمنامه آموزش فیلمنامه نویسی

میانگین امتیاز ۵ / ۵. تعداد آرا: ۴

تا کنون امتیازی برای این مطلب ثبت نشده است.

7 دیدگاه برای “تنها روش تشخیص یه فیلم خوب سینمایی!

 1. بزمی یان گفته:

  سلام – یک اشتباه تایپی – لطفا اصلاح کنید . ممنون
  بلکه معیارهای جهانی و بین المللی وجود داره که باید هر کارگردانی اون ها رو بدونه و بتونه فیلم های خوب رو از بین بقیه تشخیص بده! کارگردانی که( نتونه )فیلم خوب رو از فیلم بد جدا کنه،—– می تونه —– ؟!خودش فیلم خوب بسازه؟!

  • تیم فیلم بساز
   تیم فیلم بساز گفته:

   سلام به شما
   مورد اشتباه تایپی رو متوجه نشدیم
   این یه سوال هستش، ما اینجا سوال کردیم که ایا کارگردانی که خودش قدرت تشخیص فیلم خوب رو از بد نداره، می‌تونه فیلم خوب بسازه!؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *