آموزش سینما آموزش فیلم سازی آموزش فیلمسازی

با این ۷ اشتباه فیلمسازی را به کامتان تلخ نکنید!

۵
(۱)

فیلمسازی آسان همیشه کارها رو آسون تر می کنه! شاید برای شما یا دوستاتون اتفاق افتاده باشه که بخواید یه فیلم کوتاه بسازین! اما بعد از روزها و ماه ها برنامه‌ریزی، تو یه چشم به هم زدن همه چیز بربادرفته باشه!

فیلم سازی آسان از اون دسته کاراییه که با کوچک ترین نوسانات تو هر زمینه ای، ممکنه نتیجه‌ی کار کلاً تغییر کنه! شاید براتون پیش اومده باشه که توی یه لحظه از فیلمتون دلسرد شده باشین! یا به فکر عوض کردن فیلم نامه یا عوامل افتاده باشین! اما باید بدونین دلیل همه ی این نوسانات فقط یه چیزه و اون هم خود شمایین!

عواملی که سر راه فیلم سازی ساده شما سد می سازن شاید از هزار مورد هم بگذره! ولی تو این آموزش ما به ۷ مورد از مهم تریناشون اشاره می کنیم که خود ما هم بارها با اون دست به گریبان بودیم!

۱- با کدوم پول فیلم بسازم؟

مورد اصلی که همه ی فیلم سازها باهاش روبرو هستن پوله! به همین سادگی! اما درواقع این طور نیست! من افراد زیادی رو می شناسم که هنوز نه ایده ای دارن و نه فکر و برنامه ای برای فیلمشون چیدن! اما به محض اینکه همدیگه رو می‌بینن به مسئله ی مالی اشاره می کنن!

این ها همون‌هایی هستن که اگه همین الان هم پول کافی داشته باشن، با اون پول خروس قندی می خرن! در فیلم سازی ابتدا فکر و طرح و ایده ای که در شما شکل می گیره مهمه نه پول!

اگه شما ایده ی خوبی داشته باشین مطمئن باشین کسانی هستن که به شما کمک کنن تا فیلمتون رو بسازین. چند سال پیش ما با چند نفر از دوستان با ایجاد یه تعاونی کوچیک و واریز مقدار خیلی کمی پول ماهانه تونستیم دو طرح خوب رو به مرحله ی اجرا برسونیم.

در ضمن این نکته رو هم در نظر بگیرین ایده ی خوب یعنی ایده ای که کسایی غیر از خود ما هم اون رو بپسندن! وگرنه همه ی ما تو اتاقمون هیچکاکیم!

۲- شاید اون ایده از این یکی بهتر باشه!

مورد دومی که مدنظره بیماری جان سوزیه نام آرمان گرایی! که اتفاقاً دوست شفیقی به نام وسواس داره!

مطمئن باشین کسی که آرمان گراست، هم وسواسیه و هم تنبل! اگر زمانی به این نقطه رسیدین که نتونستین یک ایده از بین ایده‌هاتون جدا کنین و اون رو بسازین! مطمئن باشین به تنبلی و وسواس مبتلا هستین. آرمان گرایی فقط نام دل چسب تریه برای این پدیده ها!

برای فرار از این بیماری یک راهکار ساده و شیرین وجود داره! یک ایده رو که بیشتر از همه دوست دارین انتخاب کنین و بقیه ی ایده ها را بسوزونین! با افراد تعاونی (همان تعاونی که  بالا هم گفتیم) صحبت کنین! اون‌ها رو متقاعد کنین که ایده‌تون خوبه و از پول صندوق تعاونی اون رو بسازین! (در آینده راهکارهایی برای متقاعد کردن همراهان تعاونی مطرح می کنیم)

در ضمن مطمئن باشین افراد زیادی ایده های عالی تری از شما رو تو دفترشون دارن، مهم اینه که چه کسی ایده‌ها رو اجرا می کنه!

۳- تو که هنوز فیلم ساز نیستی!

مورد سوم همون آدم هایی هستن که تو تعاونی و یا در اطرافمون به وفور یافت می شن! اون ها به ما می گن که هنوز نمی تونیم فیلم بسازیم! پس فعلاً باید به فکر کارهای خیلی کوچیک باشیم. اون ها می گن که باید سیصدتا فیلم کوتاه تمرینی بسازیم تا بتونیم از پس یه فیلم متوسط بربیایم!

شاید یه قسمتی ازنظرشون درسته که باید به اندازه ی کافی تمرین کنیم و آموزش ببینیم. اما حتی در صورت تمرین و آموزش کافی هم این افراد همچنان از شما انتظار ساختن بن هور دارند! (بن هور فیلمی ساخته ی ویلیام وایلر)

برای مقابله با این افراد یک راهکار ساده وجود داره: دوری، حذف و نادیده گرفتن! به راحتی این افراد رو از چرخه ی دوستان و همکارانتون حذف کنین! چون باوجود این ها شما هرگز نمی تونین کارهایی رو انجام بدین که شما رو به هدفتون می رسونن! کسی واسه فیلم اولش بن هور نساخته!

۴- تو که فیلم ساز هستی!

این مورد دقیقاً برعکس مورد بالاست.  فرض کنین میخواید یه فیلم تمرینی بسازین و بعضی چیزها رو در حین ساختن اون فیلم آموزش ببینین! حالا  به سرعت این افراد سروکله شون پیدا  می شه و می گن توداری وقتت رو تلف میکنی! مگه تو عمق میدان رو نمی شناسی؟! مگه  نمیدونی تراولینگ چیه؟! پس دیگه تمرین نمی خوای برو سراغ یه فیلم بلند!

اینها آدم هایی هستن که فکر و ایده‌های خودشون رو به شما نسبت میدن! یعنی اگه خودشون با بعضی مسائل آشنا هستن فکر  میکنن شما هم باید با اون مسائل آشنا باشین.  اینها  میخوان در قدم اول شما اسکار ببرین! ولی خودشون تابه حال هنوز دست به دوربین نزدن!

راهکار برخورد با این افراد همون راهکار مورد سومه! دوری، حذف و نادیده گرفتن! شما اونقدر وقت ندارین که همه رو راضی  نگهدارین!

۵- همه ی کارها رُ خودم انجام می دم!

مورد پنجم تله ایه که تقریباً همه توش افتادیم حتی یه بار! بعضی ها هنوز هم نمی دونن فیلم نامه نوشتن وظیفه ی کارگردان نیست! مدیر فیلم برداری باید پشت دوربین باشه نه مدیر تدارکات!

بخصوص در فیلم های اول همه فکر می کنن باید همه کارها رو خودشون انجام بدن!  پس فیلم نامه ای می نویسن و دکوپاژ رو انجام می دن! و با کمترین تعداد بازیگران می خوان اون رو ضبط کنن! پس خودشون پشت دوربین می رن و فیلم برداری می کنن و شب هم توی خونه تدوینش می کنن!

درسته که تو بعضی کارهای آموزشی و تمرینی می شه تا حدی کارها رو خودمون انجام بدیم! اما تا زمانی که هر کس با وظیفه ای مشخص تو فیلم حضور نداشته باشه، مطمئن باشین ساخت فیلم به جای خوبی نمی رسه!

راهکار قابل ارائه اینه که تو وهله ی اول مشخص کنیم که خودمون چه کاره ایم و برای ورود بقیه ی عوامل به فیلم هم افرادی رو پیدا کنیم!

۶- این فیلم رو برای جشنواره ی کَن می سازم!

مورد بعدی جشنواره ها هستن! شاید با خودتون فکر کنین که جشنواره ها نه تنها سد راه نیستن، بلکه راه جدیدی رو واسه ما باز می کنن! باید بگیم تو این مسئله شکی نیست! اما زمانی جشنواره ها مفید هستن که ما کار خودمون رو بکنیم!

جشنواره ها باید فرصتی برای معرفی ما باشن! نه اینکه ما برای جشنواره ها فیلم بسازیم و بر طبق اون ها برنامه ریزی کنیم. چون در این صورت ما فیلم ساز نیستیم، ما فقط تشنه ی شرکت تو مراسم و حواشی هستیم! و کم کم شغل و علاقه ی ما عوض می شه!

در ضمن این نگاه باعث می شه دوباره دچار وسواس شیم! دوباره دنبال ایده های ناب سال ها خودمون رو سرگردان کنیم، چون هر ایده ای رو نمی تونیم به کَن ببریم!

۷- مگه تارانتینو هم این کار رو نکرده بود؟

مورد هفتم مقایسه های عجیب وغریب خودمون با بقیه است! فیلم سازان جوان بعد از ساختن فیلم هاشون عاشق شنیدن نظرات بقیه در مورد فیلمشون هستن! اما با اولین نظر مخالف شروع می کنن به مقایسه ی فیلمشون با فیلم های جریان ساز تاریخ سینما! و در ضمن مقایسه ی خودشون با اساطیر سینما!

اشکالات فنی فیلم رو قبول نمی کنن و می گن این ها کارهای جدیدی هستن که بزرگان سینما هم انجامشون دادن! بارها دیدم که افرادی برای سرپوش گذاشتن روی جامپ کات های بی ربطشون اسم گُدار رو به میون کشیدن! (ژان لوک گُدار کارگردان فرانسوی)

(در مورد جامپ کات تو مطالب آموزش سینما به زبان ساده در آینده صحبت می کنیم)

برای فرار از این ورطه کافیه آموزش ببینیم و تمرین کنیم و از فیلم های خیلی ساده شروع کنیم! باور کنین سینما موضوع پیچیده ای نیست، فقط نیاز به آموزش و تمرین داره!

اگه می‌خواین تکنیک‌های جذاب و قدرت‌مند رو آموزش ببینین، روی دکمه زیر کلیک کنین!

آموزش سینما آموزش فیلم سازی آموزش فیلم ساختن آموزش کارگردانی فیلمنامه نویسی فیلم نامه نویسی آموزش فیلم نامه آموزش فیلمنامه آموزش فیلمنامه نویسی

میانگین امتیاز ۵ / ۵. تعداد آرا: ۱

تا کنون امتیازی برای این مطلب ثبت نشده است.

فرمول ۴ مرحله ای برای فیلمسازی با پول کم!

2 دیدگاه برای “با این ۷ اشتباه فیلمسازی را به کامتان تلخ نکنید!

  1. Amirmahdi bahadori گفته:

    مرسی از اموزش های خوبتون من یکی از طرفدارهای پروپاقرص شما هستم مطالبتون واقعن برای من خیلی مفید بود و حتمن با دوستان فیلمسازم سایت شمارو به اشتراک میزارم ♥♥♥♥♥♥

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *