آموزش سینما آموزش فیلم سازی

۳ نکته طلایی فیلمبرداری با دستان خالی!

۵
(۱)

اگر تا همین‌الان که این مقاله را می‌خوانید آموزش سینما دیده‌اید و تا پیش‌ازاین دست به دوربین بوده‌اید، احتمالاً برایتان اتفاق افتاده است که در حال فیلمبرداری باشید و جلوه‌های خاصی برای فیلمتان مدنظرتان باشد که به دلیل نبود ابزار حرکتی فیلمبرداری، نتوانید دوربینتان را میلی‌متری تکان دهید! یا اگر چنین کاری کنید باید همه‌ی لرزش‌ها و تکان‌های ناخواسته را به جان بخرید! هرچند در مطالب آینده‌ی آموزش سینما به زبان ساده در سایت فیلم بساز به معرفی و شناخت و بررسی همه‌ی ابزارآلات لازم در سینما می‌پردازیم، اما باید بدانید که برای حرکت دادن یا ثابت کردن دوربین، ابزارهایی وجود دارند که این کار را انجام می‌دهند. این ابزارها به دسته‌های مختلفی تقسیم می‌شوند و این تقسیم‌بندی‌ها نیز بر اساس حرکت دوربین تعریف می‌شود، به زبان ساده‌تر در آموزش سینما به ابزارهایی اشاره می‌شود که با آن‌ها بتوانیم دوربین را از جایی به‌جای دیگر حرکت دهیم تا بتوانیم تصویری را ضبط کنیم، البته این حرکت دادن دوربین باید بدون لرزش و تکانه‌های ناخواسته باشد، مگر اینکه کارگردان و مدیر فیلمبرداری تصمیم خاصی برای تکان و لرزش در قسمتی از فیلم بگیرند که آن‌هم باید پیرو داستان و اتمسفر فیلم باشد. پس ابزارها باید کمک کنند که در طی این جابجایی دوربین، با کمترین تکان و لرزش تصویر فیلم ضبط شود؛ اما روی دیگر سکه آن است که ما همه‌ی این‌ها را بدانیم، ولی بودجه‌ای برای این کار در نظر نگرفته باشیم که در این صورت حتماً می‌دانید که کسی همکاری خاصی با ما نمی‌کند! در اینجا دو راه وجود دارد که دومی پیشنهاد ما به شماست! اول اینکه قید ابزار و حرکت دوربین را بزنید و فیلم را در همه‌ی پلان‌هایش ثابت ضبط کنید و یا دوربین را با تکان و لرزش جابجا کنید و دوم اینکه آستین‌ها را بالا بزنید و خودتان دست‌به‌کار شوید و فکری برای حل مشکلاتتان بکنید! یعنی بدون پول، تصاویری ضبط کنید که تکان و لرزش ندارند و در بعضی مواقع تصاویر بسیار باکیفیت‌تر از زمانی است که آن ابزارها موجود هستند. البته واضح است تمامی این مقاله در مورد دوربین‌های کوچک و قابل‌حمل است، چون حرکت دادن دوربین‌های بزرگ کار منطقی و درستی نیست.    

چگونه در 3 گام بهترین سرعت شاتر را انتخاب کنیم؟!

۱در این مکان، تکیه دادن ممنوع نیست!

همان‌طور که نماها و تصاویر متحرک نیاز به انسجام دارند و بهتر است حرکت‌های دوربین بدون تکان و لرزش ضبط شوند، در نماهای ثابت (بدون حرکت دوربین) نیز این اوضاع وجود دارد، یعنی اگر تصاویر متحرک بدون لرزش، ارزشمند هستند، تصاویر ثابت هم باید دارای انسجام و ثبات باشد، یعنی وقتی تصویر ثابتی را می‌بینیم باید این تصویر بدون تکان باشد و احساس قدرتمندی و ثبات به ما بدهد، نه اینکه دوربین با هر نسیمی به این‌طرف و آن‌طرف برود! برای ثابت کردن دوربین نیاز به چیزی داریم که دوربین را رویش قرار دهیم مثلاً سه‌پایه؛ اما در شرایطی که به ابزار فیکس کردن (ثابت کردن) دوربین دسترسی نداریم چه باید کرد؟ اگر در نزدیکی‌تان درخت یا تیر چراغ‌برق وجود دارد اصلاً جای نگرانی نیست، قابل‌اعتمادترین چیزهایی که می‌توانید به آن‌ها تکیه کنید، درخت‌ها و تیرهای چراغ‌برق هستند! این شرایط در مورد اتومبیل‌ها نیز صدق می‌کند، دوربین را بالای سقف ماشین یا روی کاپوت بگذارید و آن را فیکس کنید. اگر در زمان فیلمبرداری دستتان می‌لرزد، نگران نباشید؛ همین حالا بلند شوید و این نکته را امتحان کنید، دوربین را با دودست گرفته و آرنج‌هایتان را روی شکم و پایین قفسه‌ی سینه قرار دهید، اگر این کار را درست انجام دهید قطعاً دوربین هیچ لرزشی نخواهد داشت. برای دیدن ویزور (منظره یاب-ویوفایندر) در این شرایط می‌توانید از مانیتور و یا ال‌سی‌دی‌های اکسترنال (جدا از دوربین-بیرون از دوربین) استفاده کنید.    

۲بند دوربینتان را دست‌کم نگیرید!

همیشه دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش سینما به دلیل کمبود امکانات، نقطه‌ی اصلی جوشش خلاقیت‌ها هستند، شخصی به نام ادوارد پوی دانشجوی فیلمبرداری، چند سال پیش دریافت که با بند دوربین می‌توان به‌سادگی استبلایزر (وسیله‌ای ضد تکان stabilizer) ساخت. تصور کنید که با دوربین عکاسی‌تان می‌خواهید فیلمبرداری کنید، همیشه توصیه این بوده که قبل از قرار دادن دوربین عکاسی روی سه‌پایه و یا هر ابزار دیگری ابتدا بند دوربین را بازکنید که در حین کار کردن مزاحم کار و تمرکز شما نباشد؛ اما در اینجا ما به شما می‌گوییم حتماً در موقع فیلمبرداری بخصوص پلان‌های حرکتی بند دوربین را به دوربین ببندید. حالا این نکته را تمرین کنید، بند دوربین را به گردنتان بیندازید و با دودست دوربین را روبه‌جلو نگه‌دارید، دوربین تا آنجا که بند اجازه می‌دهد می‌آید و پس‌ازآن دیگر کشیده نمی‌شود و همان‌طور که می‌بینید در سر جایش می‌ماند! این خاصیت به شما اجازه می‌دهد تا تصاویر ثابتی در حال حرکت ثبت کنید.    

3 و نیم قدم تا نورسنجی مثل فیلمبرداران حرفه‌ای!

۳از هیچ‌چیز، ابزار بسازید!

شاید در شرایطی قرار بگیرید که نه درخت و ماشینی در دسترس است و نه بند دوربینتان و نه چیز دیگری و می‌خواهید درصحنه‌ای همراه یک بازیگر تراولینگ (حرکت دوربین در کنار و همراه بازیگر) کنید، فقط باید امیدوار باشید که سطح زمین بسیار صیقلی باشد، در این هنگام پارچه‌ای آماده می‌کنید و زیر سه‌پایه قرار می‌دهید و به همکارتان می‌سپارید که دوربین و سه‌پایه را مهار کند که سقوط نکنند، حالا آرام‌آرام پارچه را به سمتی که می‌خواهید می‌کشید، به همین سادگی می‌توانید دوربین را حرکت دهید! البته ابزارهای دیگری مثل ویلچر، اسکیت بُرد و … هستند که می‌توانند به‌راحتی به شما کمک کنند.   در پایان این درس آموزش سینما به زبان ساده در مورد حرکت دوربین کمی صحبت کردیم، در مطالب آموزش سینما همیشه سعی می‌شود که اصول آموزش داده شود، اما ما تصمیم داریم نکاتی را برای شما بیان کنیم که با آن‌ها بتوانید حتی بدون آموزش سینما، فیلمتان را بسازید!

آموزش سینما آموزش فیلم سازی آموزش فیلم ساختن آموزش کارگردانی فیلمنامه نویسی فیلم نامه نویسی آموزش فیلم نامه آموزش فیلمنامه آموزش فیلمنامه نویسی

میانگین امتیاز ۵ / ۵. تعداد آرا: ۱

تا کنون امتیازی برای این مطلب ثبت نشده است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *