آموزش سینما آموزش مقدماتی سینما آموزش مبانی سینما

۳ مرحله‌ی اصلی فیلمسازی

۵
(۱)

فیلم‌سازی هم مثل هر کار دیگه‌ای مراحل متفاوتی داره که هر کسی کار خودش رو انجام می‌ده! اگه هرکدوم از این مراحل درست انجام نشه یا مسئول اون قسمت کارش رو درست انجام نده، درنهایت خروجی ما که همون فیلمه، خیلی صدمه می‌بینه!

پس بهتره توی مباحث آموزش فیلمسازی به زبان ساده هرکدوم از این مراحل رو به‌درستی بشناسیم و سعی کنیم توی اجرای قسمت‌های مختلف اون‌ها کوتاهی نکنیم! چون کوتاهی کردن توی هر قسمتی از این پروسه‌ی طولانی مدت، آسیب‌های جبران‌ناپذیری به بار میاره که بعضی از اون‌ها دیگه قابل جبران نیستن!

پروسه‌ی فیلم‌سازی رو می‌شه توی آموزش سینما به زبان ساده به ۳ مرحله‌ی کلی تقسیم کرد که به ترتیب عبارت‌اند از پیش‌تولید، تولید و بعد از تولید (پس‌تولید) که توی هر مرحله کارهای معینی رو افراد مشخصی انجام می‌دن! برای هرکدوم از اون‌ها مدت‌زمانی تعیین می‌شه که توی هر فیلم می‌تونه متفاوت باشه!

شاید توی یه فیلم مرحله پیش‌تولید بیشتر از مراحل دیگه طول بکشه و توی یه فیلم دیگه مرحله‌ی تولید یا پس‌تولید بیشتر طول بکشه!

به‌هرحال هرکدام از این مراحل مشخصات منحصربه‌فردی داره که در موردشون صحبت می‌کنیم!    

پیش‌تولید (Pre-production)

مرحله‌ی پیش‌تولید از شکل گرفتن ایده شروع می‌شه و تا زمانی ادامه داره که دوربین روشن می‌شه! یعنی از زمانی که ایده‌ای از کارگردان، فیلم‌نامه‌نویس یا تهیه‌کننده مطرح می‌شه تا زمانی که اولین روز فیلم‌برداری شروع می‌شه، پیش‌تولیده!

توی این مرحله فیلم‌نامه‌نویس بر اساس طرحی از خودش یا شخص دیگه‌ای شروع به نوشتن فیلم‌نامه می‌کنه و بعد از تائید سازندگان (کارگردان و تهیه‌کننده) و گرفتن مجوزهای لازم، فیلم‌نامه به دست کارگردان و تهیه‌کننده می‌رسه!

توی این مرحله برنامه‌ریزی رو تهیه‌کننده انجام می‌ده که برآورد مالی فیلم شروع بشه! کارگردان هم فیلم‌نامه رو تحلیل و بررسی می‌کنه و دکوپاژ رو شروع می‌کنه! یعنی به‌عبارت‌دیگه فیلم رو به شکل قطعه‌قطعه توی ذهنش می‌سازه! کارگردان بر اساس تصورات و ذهنیاتش تصاویرش رو روی کاغذ طراحی می‌کنه (استوری بُرد یا فیلم‌نامه تصویری)!

سینمای مدرن چیه؟! - آموزش خلاصه ساختار سینمای مدرن + یه مسابقه!

بعد از اون کارگردان با کمک دستیارش و با هماهنگی و مشاوره تهیه‌کننده محل‌های فیلم‌برداری (لوکیشن) رو انتخاب می‌کنه! بعد هم پیشنهاد همکاری پروژه رو به عوامل فیلم می‌ده! عواملی مثل مدیرفیلمبرداری، مدیر صدابرداری، منشی صحنه، تدوینگر، بازیگران و …

حالا کارگردان بسته به نوع فیلم و تصاویر و مفاهیمی که توی ذهنش داره تمرینات رو با بازیگران شروع می‌کنه که توی بعضی مواقع این تمرین شامل مدیر فیلم‌برداری پروژه هم می‌شه! بعد از این مرحله همه‌چیز برای شروع فیلم‌برداری آماده است!    

تولید (Production)

این مرحله با گفتن اولین اکشن توسط کارگردان آغاز می‌شه! یعنی اولین روزی که همه‌ی عوامل توی لوکیشن تعیین‌شده حاضر می‌شن و عملاً فیلم‌برداری شروع می‌شه! توی این مرحله همه‌ی تصاویر موردنظر کارگردان بر اساس دکوپاژ و استوری بُردی که توی مرحله پیش‌تولید تهیه‌شده بود، ضبط می‌شه! توی بیشتر فیلم‌ها (به‌خصوص فیلم‌های داخلی) این مرحله طولانی‌ترین مرحله‌ی ساخت فیلمه!

توی مرحله تولید همه‌ی پلان‌های فیلم ضبط‌شده و فیلم‌برداری به پایان می‌رسه! توی این مرحله همه‌ی عوامل توی صحنه حضور دارن یعنی کارگردان و گروه کارگردانی، مدیر فیلم‌برداری و گروهش، صدابردار و گروهش، بازیگران، گروه تدارکات، حمل‌ونقل و … البته یکی از عوامل اصلی فیلم توی این مرحله غایبه!    

بعد از تولید یا پس‌تولید (Post-production)

این مرحله با همون عامل اصلی غایب مرحله تولید شروع می‌شه یعنی تدوینگر! توی این مرحله همه‌ی تصاویر ضبط‌شده به ترتیبی که کارگردان بر اساس استوری بُرد و دکوپاژ چیده، به تدوینگر تحویل داده می‌شه!

تدوینگر کارش رو با چسبوندن تصاویر بر اساس فیلم‌نامه شروع می‌کنه! البته کار تدوینگر فقط چسبوندن تصاویر نیست! بعضی وقت‌ها تدوینگر با برش و حذف و جابجایی تیکه‌هایی از فیلم با مشورت کارگردان، مفاهیم عمیق‌تری رو به فیلم می‌ده! به همین دلیله که گاهی تدوینگر رو کارگردان دوم فیلم می‌دونن! البته این تعاریف توی بعضی از کشورها و برای بعضی از افراد کاملاً متفاوته!

وظیفه کارگردان فقط این 3 کاره!

اما اینجا ما با اصل و اساس سینما سروکار داریم و مفاهیم رو بر طبق روش درستش مطرح می‌کنیم! بعد از این مرحله، صداگذاری روی فیلم تدوین‌شده آغاز می‌شه و صداگذار با استفاده از صداهای ضبط‌شده توسط صدابردار در سر صحنه، فیلم رو صداگذاری می‌کنه! بعد از اون موسیقی متن فیلم توسط آهنگساز ساخته‌شده و به فیلم اضافه می‌شه! بعد از اون فیلم برای تبلیغات و پخش و اکران آماده می‌شه!

موضوع این آموزش، شاید جزو مهمترین درسهای آموزش فیلمسازی به زبان ساده هستش که متاسفانه بیشتر اوقات از قلم می افته و افرادی بدون آموزش فیلمسازی، وارد این رشته می شن! در نهایت، خروجی فقط تکه های هدر رفته ی نگاتیوه! البته توی سینمای دیجیتال، دیگه نگاتیو هدر نمی‌ره، عمر و وقت و پول هدر می‌ره!

اگه به تازگی دارین آموزش سینما رو شروع می‌کنین، باید همه‌چیز رو پایه‌ای یاد بگیرین! پس روی دکمه زیر کلیک کنین!

میانگین امتیاز ۵ / ۵. تعداد آرا: ۱

تا کنون امتیازی برای این مطلب ثبت نشده است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *