آموزش سینما آموزش فیلم سازی

برای کارگردان شدن فقط باید این ۳ کار رو انجام بدین!اولین نکته‌ای که باید بدونیم اینه که آموزش کارگردانی سینما، یعنی آموزش خیلی از مباحث و تکنیک‌ها و علوم و هنرهای مختلف! حالا باید ببینیم وظیفه کارگردان چیه؟!

اگه بخوایم به زبان ساده‌تر بگیم، آموزش کارگردانی سینما یعنی آموزش اینکه چطور، یک تجربه‌ رو به تماشاگر بدیم که خودش تجربه‌ش نکرده!

فرض کنین شما به عنوان کارگردان فیلمی می‌سازین که در مورد مَردی هستش که سردرد شدیدی می‌گیره که اون سردرد زندگیش رو از کنترلش خارج می‌کنه! تماشاگری که میاد و این فیلم شما رو می‌بینه، احتمالاً هرگز توی زندگی خودش به سردردی تا این حد شدید مبتلا نشه! پس وظیفه کارگردان می‌شه انتقال یه تجربه! یعنی شما با فیلمی که می‌سازین می‌تونین تجربه‌ی یه سردرد انقدر شدید رو به تماشاگر بدین!

وظیفه‌ کارگردان‌های سینما دقیقاً همینه که توی فیلم، ما رو به سردردهایی دچار کنن که هرگز توی زندگی خودمون بهش مبتلا نمی‌شیم! کارگردان‌های سینما برای اینکه ما رو وارد ماجرایی کنن که خودمون تجربه‌ش نکردیم ۳ تا کار انجام می‌دن که به ترتیب اهمیت اون‌ها رو یاد می‌گیریم!

۱- جلوی دوربین چه اتفاقی بیُفته؟!

یه کارگردان سینما تصمیم می‌گیره که فیلمش رو چطور بسازه! اون تصمیم می‌گیره که برای فیلمبرداری یه صحنه‌ی مشخص از فیلمش، جلوی دوربین چه اتفاقی بیفته!

فرض کنین که شما می‌‎خواین فیلمی بسازین که توی اون فیلم مردی بسته‌ای پول پیدا کرده و می‌خواد اون پول‌ها رو برای خودش برداره! شب که می‌شه می‌ره تو جنگل و اون پول‌ها رو دفن می‌کنه تا یه وقت دیگه بیاد و اون‌ها رو برداره! برای فیلمبرداری صحنه‌ای که مرد می‌خواد گودالی بکنه و پول‌ها رو توی اون دفن کنه، شما به عنوان کارگردان چه تصمیمی می‌گیرین؟!

وظیفه کارگردان یعنی شما اینه که تعیین می‌کنین مرد چه عکس‌العمل‌هایی داره! مرد با چه وسیله‌ای زمین رو می‌کنه! مرد موقع کندن زمین دقیقاً چیکار می‌کنه! اضطرابی که توی مرد موجوده، چطور از طریق بازیگر به تماشاگر منتقل بشه! نوری که روی درخت‌های پشت سر مرد افتاده، چطور باید باشه! ماشینی که مرد با اون اومده جنگل، چطور پارک شده! و خیلی از تصمیم‌های این شکلی!

وظیفه کارگردان یعنی شما اینه که تصمیم می‌گیرین توی هر صحنه، جلوی دوربین چه اتفاقی بیُفته! این به مخاطب کمک می‌کنه که بتونه فیلم رو خیلی ساده‌تر درک کنه!

هرگز این نکته رو فراموش نکنین که هنر یعنی سادگی! هیچ‌وقت یک کارگردان با حرکت‌های پیچیده‌ی دوربین و با نورپردازی‌های عجیب فیلم خوبی نمی‌سازه! همیشه این رو به یاد داشته باشین که فیلم ساختن یعنی سرگرمی، نه اثبات اینکه درک فیلم من سخت‌تر از فیلم تو هستش!

۲- وضعیت دوربین چطور باشه؟!

دومین وظیفه کارگردان اینه که تصمیم بگیره برای فیلمبرداری یه صحنه از فیلمش، وضعیت دوربین چطور باشه؟!

اصلاً وضعیت دوربین یعنی چی؟! وضعیت دوربین به مجموعه‌ای از شرایط می‌گن که کارگردان در مورد اون‌ها تصمیم می‌گیره! وضعیت دوربین یعنی اینکه دوربین حرکت می‌کنه یا نه؟! ارتفاع دوربین خیلی زیاده یا خیلی کمه؟! سر دوربین به سمت پایینه یا به سمت بالا؟! برای ضبط این صحنه از لنز زاویه باز استفاده می‌کنیم یا از لنز زاویه بسته؟! و تصمیم در مورد اینها وظیفه کارگردانه!

در کل وضعیت دوربین به مجموعه شرایطی می‌گن که قبل از روشن شدن دوربین، برای دوربین تعیین می‌کنن! یعنی قبل از اینکه فیلمبرداری شروع بشه این شرایط رو برای دوربین تعیین می‌کنن و دوربین رو طبق اون شرایط تنظیم می‌کنن و بعد از اون دوربین رو روشن می‌کنن و اون صحنه رو ضبط می‌کنن!

وظیفه کارگردان اینه که می‌گه که من این نما از فیلم رو می‌خوام با دوربینی فیلمبرداری کنم که حرکت می‌کنه و سر دوربین به سمت پایینه! خُب این‌ها تصمیم‌های کارگردانه که قبل از شروع فیلمبرداری باید روی دوربین تنظیم بشه! یعنی سر دوربین بیاد به سمت پایین بیاد و دوربین حرکت کنه!

البته این نکته رو مد نظر داشته باشین که وظیفه کارگردان این نیست که در مورد یه سری چیز مثل مدل دوربین و عدد لنز دخالت کنه! چون این‌ها کار مدیر فیلمبرداریه! البته همیشه مشورت‌هایی بین مدیر فیلمبرداری و کارگردان برای انتخاب بعضی چیزها وجود داره!

۳- محل دوربین کجا باشه؟!

آموزش کارگردانی سینما همیشه پُر از نکات کوچیک و حساسه که شاید هرگز بعضی از کارگردان‌ها اون‌ها رو اجرا نمی‌کنن! جالب این جاست که نکات آموزش سینما که بعضی کارگردان‌ها اون‌ها رو ساده فرض می‌کنن، تفاوت بین کارگردان‌های معمولی و متخصص رو تعیین می‌کنه! یعنی نکات کوچیکی که کارگردان‌هایی رو به نابغه تبدیل می‌کنه و بعضی‌ها با انجام ندادنش تبدیل می‌شن به کارگردان‌های کوچیک و معمولی!

سومین وظیفه کارگردان اینه که تصمیم می‌گیره دوربین کجا باشه! همیشه وقتی لوکیشن انتخاب می‌شه، اولین چیزی که برای کارگردان دغدغه می‌شه، انتخاب کردن محل دوربینه! (لوکیشن همونجاییه که به عنوان محل فیلمبرداری انتخاب می‌کنن، مثلاً شاید لوکیشن یه کوچه باشه و شاید یه خونه‌ی قدیمی!)

این رو به یاد داشته باشین که توی یه لوکیشن، فقط یک جای درست برای قرارگیری دوربین وجود داره! این نکته هم جالبه و هم ترسناک! یعنی ممکنه که ما یه حیاط بزرگ رو به عنوان لوکیشن انتخاب کرده باشیم که فقط یه جای درست برای قرارگیری دوربین داره! وظیفه کارگردان انتخاب جای درست دوربینه! جای درست دوربین به خیلی چیزها بستگی داره مثلاً داستانی که می‌خوایم تعریف کنیم! در آینده شیوه‌ها و فرمول‎های خیلی ساده‌ای رو برای تعیین جای دوربین بهتون یاد می‌دیم!

پس این رو باید بدونین، وظیفه کارگردان سینما انتخاب کردنه! انتخاب کردن بین چیزهایی که در اختیار داره! همیشه این رو یادتون باشه انتخاب کردن مهمترین و حساس‌ترین وظیفه کارگردان فیلمه! این انتخاب می‌تونه انتخاب هر چیزی باشه، از فیلمنامه تا بازیگر و موسیقی و …!

فراموش نکین که کارگردان سینما تجربه‌ای رو به تماشاگر منتقل می‌کنه که تماشاگر تجربه‌ش نکرده! اون تجربه یا تجربه‌ی خود کارگردانه، یا تجربه‌ی فیلمنامه نویسه و یا از خلاقیت سرچشمه گرفته! اما هر چیزی که هست، مهمترین وظیفه‌ی سینما سرگرم کردن تماشاگره!

آموزش سینما
آموزش فیلم سازی
آموزش فیلم ساختن
آموزش کارگردانی
فیلمنامه نویسی
فیلم نامه نویسی
آموزش فیلم نامه
آموزش فیلمنامه
آموزش فیلمنامه نویسی

4 thoughts on “برای کارگردان شدن فقط باید این ۳ کار رو انجام بدین!

 1. یعقوب محبت says:

  سلام من یعقوب محبت
  من از شاگردان استاد اسماعیل فلاحپور هستم من رشته کارگردانی نزده استاد فلاحپور بودم تمام فرمایش های جناب عالی دقیق ودرست می باشید فقط درمورد آخرین موضوعی که اشاره فرمودیدلازم ذکراست سینما فقط برای سرگرمی تماشاگر نمی باشداززمانه پیدایش تصویر یا بهتر بگویم سینما درزندگی بشر تحولات بزرگی پدید آمده است امیدواریم فیلمسازان آینده کشورمان برای فرهنگ وآگاه سازی مردم عزیزمان ازاین ابزارقوی بهترین وموثرترین کام هارابردارند

  • تیم فیلم بساز
   تیم فیلم بساز says:

   سلام به شما
   خُب منظور از این اعتبار “سرگرمی” اینه که شما باید من رو به عنوان مخاطب سرگرم کنین
   و بعد بتونین معنای خودتون رو به من انتقال بدین.
   توی آموزش‌های آینده‌ی فیلم بساز ۳ سطح فیلم رو بررسی کردیم که یه فیلم چه کاری با مخاطب می‌کنه و چطور!
   موفق و شاد باشین

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *